Kõik postitused

Märkamatud mõjutused

Märkamatud mõjutused

Rahvatervise Akadeemia postituses “Millest räägib sinu toidukorv” arutlesime poes ostlemise üle selliselt, et pakendil olevast informatsioonist oleks tarbijale ka kasu. Käesolevas postituses arutleme aga tarbijakäitumise üle laiemalt ja teeme juttu märkamatutest mõjutustest nii ostlemisel toidupoes kui toidu tarbimisel. Kas kõik meie valikud on ikka teadvustatud?

[ Loe edasi ➠ ]
Toitumisnõustaja Kärt Jalajas

Meie meeskonnas kõik toitumisspetsialistid riikliku kutsetunnistusega!

Juhuuu!! Meil on suur rõõm ja heameel teada anda, et kõik meie meeskonna toitumisspetsialistid omavad nüüd riiklikku toitumisnõustaja või -terapeudi kutsetunnistust!

[ Loe edasi ➠ ]
Hommikusöögi retseptid

Hommikusöök- tegusa päeva ja hea vormi alustala

Viimase paari kuu jooksul oleme kirjutanud mitmeid artikleid sellest, kuidas teha esimesi samme hea vormi ja soovitud tulemusteni jõudmiseks. Täpsemalt on juttu olnud harjumuste loomisest, eesmärkide seadmisest ning söömishoogude kontrollimisest. Nüüd on aeg hakata ka oma toiduvalikuid üle vaatama ning tugevat vundamenti laduma.

[ Loe edasi ➠ ]

Emotsionaalsed söömishood kontrolli alla

Üks sagedasemaid takistusi kaalu langetamisel on see, et aetakse segi füüsiline ja emotsionaalne nälg. Seni, kuni me oma valikuid ei ole teadlikult jälginud ning keha tunnetama õppinud, on need kaks tunnet võrdlemisi sarnased. Üsna tihti on söömise ajendiks mitte näljatunne vaid alateadlik soov negatiivseid emotsioone peita või emotsionaalset tühimikku täita. Maailmas ei ole aga nii palju šokolaadi, et sa ennast tõepoolest armastatud ja tervikuna tunneksid. 

[ Loe edasi ➠ ]

Eesmärkide seadmine

Väikesed ja suured eesmärgid

Paulo Coelho on öeldnud, et unistada on mugav just niikaua kuni pole kohustust seda tegudesse panna. Nii on ka unistustega väiksemast kaalunumbrist, ilusamast kehast ja paremast vormist- unelmad on suured, kuid miskipärast soovitud tulemusteni tundub võimatu jõuda. Millist rolli mängib siin eesmärkide seadmine? Kuidas viia unistusi täide nii, et eesmärgid oleksid ka reaalselt kättesaadavad ja teostatavad?

[ Loe edasi ➠ ]

Harjumuste muutmine

Harjumuste inventuur

Üsna tihti kuuleme lugusid, kuidas enesega on tehtud imelisi muutusi ja keha on kaotanud märkimisväärse osa oma üleliigsest kaalust. Kahjuks sagedamini veel kuuleme aga lugusid, kuidas kaotatud ülekilod on taas üles leitud ja tulemused ei ole jäänud püsima. Kuidas on sellega seotud aga harjumuspärased käitumismustrid ja sissejuurdnud harjumused?

[ Loe edasi ➠ ]

Sale keha

Esimesed sammud hea vormini

Üks sagedasemaid põhjuseid, miks toitumisnõustaja juurde pöördutakse, on soov alandada kehakaalu ja jõuda hea vormini. See on läbiv teema nii meeste kui naiste puhul. Selleks, et tulemuste saavutamine läheks libedamalt ning need ka püsima jääksid, peaks esmalt tööd tegema oma alateadvuses töötavate negatiivsete programmidega.

[ Loe edasi ➠ ]
Rait Ratasepp toitumine

Pilguheit ultratriatlonisse- 33 tunni jooksul 21.5 l vedelikku, 7.4 kg toitu ja 14800 kcal

Kuidas planeerida toitumist, kui võistlus kestab rohkem kui ühe päeva ning samaaegselt tuleb mängu panna kogu oma vastupidavus ja käigult ka uut energiat ammutada? Teeme pilguheidu ultratriatlonisse ning anname ülevaate võistlusaegse toitumise korraldamisest Rait Ratasepa kogemuste näol. [ Loe edasi ➠ ]

Miks kaal ei lange?

Kehakaalu korrigeerimine on teema, mis võib vastuste otsingutel viia sageli vastuoluliste ja kohati ka ekstreemsete soovitusteni. Kuid miks ikkagi on vahel nii, et kuigi pealtnäha tehakse kõike õigesti, ei taha kaalunumber kuidagi väheneda? [ Loe edasi ➠ ]

Harrastussportlase valguvajadus

Harrastussportlaste seas on sageli küsimusi tekitavaks teemaks valkude tarbimine – kas seda peaks tarbima rohkem, kui palju oleks soovituslik kogus ning milliseid valke eelistada? [ Loe edasi ➠ ]

Koolipäeva kiired ampsukad

Palju räägitakse sellest, kui vajalik on muuta laste toitumisharjumusi ning suunata neid tasakaalustatud toitumise ja tervisliku eluviisini. Isegi kui üldjoontes teatakse kuidas peaks, siis praktikas jäädakse selle rakendamisega hätta. Seda eriti vahepalade puhul, mis on enamasti saiakesed, krõpsud ning magustatud joogid.

[ Loe edasi ➠ ]

Tasuta tervisepäev

Aprillikuu teisel pühapäeval, 09.04, ootame kõiki tervisehuvilisi tasuta tervisepäevale, kus räägime selja tervisest ning jagame praktilisi näpunäiteid ja retsepte kiireteks tööpäevaampsukateks. Kaasalöömist jagub kõigile nii võimlemise kui degusteerimise näol!

[ Loe edasi ➠ ]

Hommikusöök – alus tegusale päevale ja paremale enesetundele

Tänapäeva kiire ja stressirohke elutempo mõjutab nii lapsi kui täiskasvanuid. Eriti kiireks kipuvad minema hommikud, kui iga minut on arvel. Aja- ja harjumuse puudus on peamine põhjus, miks kiires hommikus jäetakse ära hommikusöögi nautimine ning parimal juhul on hommikusöögiks kiire juustu-singi võileib. Kuid miks on halb hommikusöögist loobuda?

[ Loe edasi ➠ ]

“Emme, osta küpsist – see paneb lapsed liikuma!”

Sellise lausega tiris minu 4 aastane laps mind küpsiseriiuli poole, et sealt korvi Mesikäpa küpsiseid tõsta. Seepeale tuli mul lapsele selgitada, miks emme ei taha seda osta ning mis tähendab, et „küpsis paneb lapsed liikuma“.

[ Loe edasi ➠ ]

Manipuleerivad maitsed

Milline on soolastest toitudest sinu lapse lemmiksöök või lemmik vahepala ja näks? Kas su laps sööb sageli singi/vorsti või pasteedi võileiba, viinereid, nagitsaid või kuuluvad tema näkside hulka tihti krõpsud? Kui nii, siis tasub järgneva läbilugemisel tõsiselt mõelda, millist mõju selline toit talle avaldada võib.

[ Loe edasi ➠ ]

Ilmunud on raamat “Laste toitumine ja tervis”!

Lapse tervise kujundamisel on väga oluline osa eluviisil ning toitumisel ning tegeleda tuleb sellega juba imiku eas või veelgi parem – juba rasedust planeerides. Eks iga ema teab, kui keeruline võib olla lapse valikute teadlik suunamine.

[ Loe edasi ➠ ]

Suhkur- kui palju on palju?

Kes ei teaks värsirida: „Millest on tehtud väikesed tüdrukud – suhkrust ja jahust ja maasikavahust“. Tänapäeval kehtib see aga magusa aspektist vaadatuna küll pea kõigi laste kohta, soost sõltumata. Vaadates laste söömisharjumusi on tunne, et nad tihti suurt muud ei söögi– magusad joogid, jäätised, kohukesed, kommid, küpsetised, krõbinad ja muu taoline.

[ Loe edasi ➠ ]

Kuidas täisterast, kaunviljast ja pähklitest veelgi rohkem kasu saada?

Me teame, et täisteravili, pähklid ja kaunviljad on väga väärtuslikud ja tervislikud toiduained, mis sisaldavad meile vajalikke vitamiine ja mineraale. Selleks, et neis sisalduvatest toitainetest oleks meie organismile võimalikult suur osa omastatav, tuleb arvestada nende erinevate valmistamise võtetega.

[ Loe edasi ➠ ]

Mis peitub lapse söögiisutuse taga?

Oled ka sina mingil hetkel selle üle pead murdnud, mida lapsele süüa anda, et ta kasvõi natukenegi sööks? Aegajalt kurdavad meile lapsevanemad ise, et laps elab vaid kergete näksimiste najal päevad üle, kuid teinekord on märgata alakaalu ka kasvukõveral. Laste söögiisu on ajas muutuv ning on sõltuv erinevatest teguritest.

[ Loe edasi ➠ ]

Hapendamise kunst- tervise raudvara

Aiasaadused ridamisi valmivad ning kindlasti käib iga perenaise peast läbi mõte, kuidas oleks kõige targem talvevarusid koguda. Geniaalne säilitusviis on köögiviljade hapendamine, mis on viimasel ajal nagu okasroosikese unne vajunud. Samas satub toitumisnõustamisele üha enam inimesi, kes kurdavad nõrga immuunsüsteemi, seede-, naha või kaaluprobleemide üle.

[ Loe edasi ➠ ]

Peedimahl- odav ja käepärane võimekuse parandaja

Sportlaste hulgas on väga populaarsed erinevad toidulisandid. Taastusjook peale treeningut, multivitamiinid kevadväsimuse vastu, L-karnitiin rasvapõletuse soodustamiseks jm. Samal ajal on üha enam kuulda positiivsetest dopinguproovidest, kuna keelatud ained on olnud sportlaste toidulisandites.

[ Loe edasi ➠ ]

Meie toitumisterapeut geneetikakeskuses

Meie toitumisterapeut Siret Saarsalu töötab muuhulgas ka TÜ Kliinikumi Ühendlabori geneetikakeskuses. Märtsis ilmus tema kohta lugu Kliinikumi Lehes. Loe lähemalt, mida toitumisterapeudi töö geneetikakeskuses endast kujutab.

[ Loe edasi ➠ ]

Kergus ja energialaeng toidust

Kevadväsimus, ülekaal, külmetus või mõni tõsisem haigus. Oled ka sina vahest mõelnud, miks üks või teine häda sind ikka ja jälle külastab, kuigi enda meelest jälgid, et sööd tervislikult?

[ Loe edasi ➠ ]

Kuidas muuta laste toidulaud mitmekesisemaks?

Lapsevanemana oleme sageli situatsioonis, kus laps ütleb toidu kohta „Mulle see ei maitse/meeldi“ veel enne, kui ta seda proovinud on. Enamasti kuuleb selliseid lauseid just köögiviljade, marjade või muu tervisliku toidu kohta, mida just süüa soovitatakse. Uusi asju sööma sundimine tihtilugu vilju ei kanna. Positiivsete muutuste saavutamiseks tasub aga läbi mõelda, mida see lause tegelikult tähendada võib ja kuidas probleemi lahendada?

[ Loe edasi ➠ ]

Kas tegutsed jätkuvalt oma eesmärgi nimel või oled juba alla andnud?

Uus aasta on käes ning esimene kuu hakkab juba läbigi saama. Kindlasti andsid paljud meist hulganisti uusaastalubadusi, kuna uue aasta algus tundub hea lävepakk oma elu ja harjumuste muutmiseks – olgu siis eesmärgiks kaalunumbri vähendamine, füüsilise vormi parandamine või lihtsalt tervislikuma eluviisiga alustamine. Kas sa tegutsed jätkuvalt oma eesmärgi nimel või oled juba alla andnud? [ Loe edasi ➠ ]

Kuidas kujunevad laste söömisharjumused?

Laste söömiskäitumise kujunemisel on esmaseks eeskujuks ja mõjutajaks loomulikult vanemad ehk teie ise. Järgnevalt toome välja mõningad punktid, kuidas laste söömisharjumuste kujunemist õiges suunas juhtida.

[ Loe edasi ➠ ]

Kuidas ennetada neerukive?

Neerukivitõbi on uroloogiliste haiguste seas üks sagedamini esinevatest haigustest. Neerukividele viitab tugev valu küljes, mis kiirgub kubemepiirkonda ning annab seljale koputades tunda neerupiirkonnas. Esineda võib ka iiveldamist ning oksendamist. Neerukivide teket mõjutavad erinevad tegurid – nii sugu, keskkond, kehakaal, vedeliku tarbimine kui ka toitumine. [ Loe edasi ➠ ]

Soovitused pühadeaegse ülesöömise vältimiseks

Pühad on kohe käes, kodud on valdavalt juba jõuluehteis, kingitusedki varakult valmis ostetud. Selle aasta jõulud annavad võimaluse pikemaks puhkamiseks – hea võimalus külastada oma kaugeid sõpru ja sugulasi. Eestastele meeldib pühade ajal hästi süüa. Meie eelkäijate uskumus oli, et nii jõulude kui vana-aasta õhtul tuli süüa 7 korda, siis ei olnud uuel aastal söögipuudust. Süüa on hea, kuid mõelda võiks ka tervisele ja enesetundele pärast pühasid ja uue aasta saabudes. [ Loe edasi ➠ ]

Marathon des Sables- kuidas planeerida toitumist

Marathon des Sables (MdS) on maailma üks raskeimaid jooksuvõistlusi, mis toimub Marokos, kõige ehtsamas liivakõrbes. Võistluse kogupikkus on üle 250 km, mis läbitakse kuue päeva jooksul, kandes kaasas kogu oma toiduvaru. Sellel aastal olid esmakordselt stardis ka eestlased- August Tillo ja Madis Tiik. Meil on hea meel, et August oli nõus lühidalt oma maratonikogemusi ning toitumisnõustamiselt saadud kasu ja nippe jagama.

[ Loe edasi ➠ ]

Tervete hammaste saladus

Hambakaaries on väga levinud kroonilise kuluga haigus, mida põeb Eestis 83-100% täiskasvanutest. Ka laste seas on kaariesse haigestumise määr üsna kõrge – ca 65%. Kahjuks ei ole see vaid noorukite probleem, vaid kaariest on leida ka juba 2-3 aastastel lastel. Kui täiskasvanud saavad hambakaariesesse haigestumist ise ära hoida või vähendada, siis väikeste laste puhul on vastutus otseselt vanematel. Kas sina tead, mis on tervete hammaste saladus?

[ Loe edasi ➠ ]

Kuidas teha tervislikumaid valikuid?

Üha enam räägitakse, kui oluline on järgida tervisliku toitumise põhimõtteid. Mis neid viga jälgida, kui oleks võtta keegi, kes need valikud poes minu eest ära teeb või veelgi parem – teeks täisväärtusliku ja tasakaalus menüü õhtuks lausa valmis.

[ Loe edasi ➠ ]

Tselluliidivastaste vahendite tõhusus

Tselluliidist ja sellest, millised on võimalused tselluliiti vähendada või ravida, on räägitud päris palju. Alustades toitumisest, liikumisest, erinevatest kreemidest, sukkadest, mähistest, masaažidest, lõpetades erinevate aparaatidega.

[ Loe edasi ➠ ]

Köögivilja teekond minu taldrikule

Hispaania tomatite ja maasikate varjukülgedest on juba piisavalt räägitud. Mis siin ikka kaua kiruda, tuleb ISE midagi paremaks muuta. Mõeldud, tehtud! Tartu Maheaialt sai renditud väike jupike maad (u 40m2) ja juba olidki näpud mullased.

[ Loe edasi ➠ ]

Sportlaste söömisharjumused- Tarmo Tootsi

Kas ka Sind huvitab, kuidas tippsportlased toituvad? Meid see igatahes väga huvitab ja otsustasime erinevate spordialade esindajatega intervjuud teha. Kindlasti on neilt midagi õppida või eeskujuks võtta.

[ Loe edasi ➠ ]

Ära söö plastikut!

Inimese tervist mõjutab otseselt või kaudselt kõik meid igapäevaselt ümbritsev –nii keskkonnategurid kui ka kõik see, millega igapäevaselt kokku puutume – puhastusvahendid, kemikaalid, ehitus- ja viimistlusmaterjalid, mööbel, kosmeetika, ravimid, toidunõud ning loomulikult ka söödava toidu kvaliteet (kasvatamine, tootmine, pakendamine, töötlemine jne).

[ Loe edasi ➠ ]

Kõigi lemmik šokolaad!

Keegi ei suuda öelda ei šokolaadile, eriti valentinipäeval või jõulude ajal! Ja seda ei pea ka tegema, kui süüa seda mõistlikult ja valides kvaliteetse tumeda šokolaadi.

[ Loe edasi ➠ ]

Energia tootmist soodustavad toiduained. Unusta pealelõunane väsimus!

Tuntud Šoti toitumisspetsialist, -kirjanik ja populaarsete toitumisalaste TV saadete juht Dr. Gillian McKeith soovitab peale lõunasööki tekkiva väsimuse vältimiseks süüa eelkõige mõõdukalt ning tervislikult.

[ Loe edasi ➠ ]

Mida õpetab lastele kokkamine?

Lastele kokkamise õpetamine valmistab neid ette tervislikuks ja kergemaks eluks. Seejuures on see suurepärane võimalus omandada ka mitmeid muid väärtuslikke oskusi, tõsta nende enesekindlust ning laiendada silmaringi. Toome välja mõningad aspektid, miks lastest võiks saada väikesed meisterkokad!

[ Loe edasi ➠ ]

Miks mõni toit nii vastupandamatu on?

Kas Sa oled vahest mõelnud sellele, miks mõni toiduaine nii vastupandamatult hea ja sõltuvust tekitav on? Kõigile on ju teada, et liigne hamburgerite, friikartulite ja muude kiirtoitude söömine põhjustab kaalutõusu ning ka erinevaid terviseprobleeme, kuid ometi ei suuda paljud nende söömisest loobuda.

[ Loe edasi ➠ ]

Treeningud aitavad kilodest vabaneda! Kuidas alustada?

Läänelik elustiil võitleb järjest rohkem aktiivse elustiili vastu- autod, elektroonika, lifitid, eskalaatorid, e-poed jne. Füüsiline aktiivsus mängib aga kaalu langetamise juures sama tähtsat rolli nagu toitumine, kuna ainult toitumist jälgides on väga raske soovitud kaalu saavutada.

[ Loe edasi ➠ ]

Imeline chia- jooksjate turgutus

Kas tead, mis aitab Mehhiko Barranca del Cobres, Vasekanjonis elavatel tarahumaradel olla parimad ultrajooksjad maailmas? Kas tead, mis sisaldab viis korda rohkem kaltsiumi kui piim? Muidugi tead! Need on chia seemned!

[ Loe edasi ➠ ]

Tippsportlaste söömisharjumused

Kas ka Sind huvitab, kuidas tippsportlased toituvad? Meid see igatahes väga huvitab ja otsustasime erinevate spordialade esindajatega intervjuud teha. Kindlasti on neilt midagi õppida või eeskujuks võtta.

[ Loe edasi ➠ ]

Nälgid, aga kaal ikka ei lange?

Olles kimpus liigse kehakaaluga, võib energiatarbimise märkimisväärne kärpimine hea plaanina tunduda. Annad kehale vähem kütust ja sunnid teda seeläbi rohkem rasva põletama. Selline mõtteviis on väga levinud nii noorte kui ka täiskasvanute seas, kuid soovitud tulemust tihti ei saavutata. Milles on probleem? Kas vale toiduvalik, ainevahetuse iseärasus või stress?

[ Loe edasi ➠ ]

D-vitamiini vajalikkusest

Küllap on kõik mõnel hetkel kuulnud, et talvel tuleks tavatoidule D-vitamiini lisaks võtta. Sellega info tavaliselt piirdubki ning õhku jääb palju küsimärke. Antud teema kohta saad põhjaliku ülevaate meie poolt Tervis Plussi kirjutatud artiklis, mille leiab SIIT.

[ Loe edasi ➠ ]

Kuus soovitust laste ja noorukite ülekaalulisuse ennetamiseks

1997. aastal oli Maailma Tervishoiuorganisatsioon (WHO) sunnitud kuulutama rasvumise globaalseks epideemiaks. Murettekitav on asjaolu, et ka ülekaaluliste laste hulk kasvab mitmetes riikides pidevalt.

[ Loe edasi ➠ ]

Hea taastumisvõime põhireegel

Sportlased treenivad tihti mitu korda päevas või peavad taluma võistlustega kaasnevaid suuri koormusi. Sellistes oludes on taastumisvõime väga tähtis treeningu efektiivsust ja sportlikku saavutusvõimet mõjutav tegur.

[ Loe edasi ➠ ]

Sport ja mikrotoitained – Osa 3

Me kõik vajame piisavas koguses vitamiine.
Kuid kas teadsite, et sportlastel on 7 vitamiini järele suurenenud vajadus?

Kolmandas osas vaatleme neist C- vitamiini.

[ Loe edasi ➠ ]

Sport ja mikrotoitained – Osa 2

Me kõik vajame piisavas koguses vitamiine.
Kuid kas teadsite, et sportlastel on 7 vitamiini järele suurenenud vajadus?

Teises osas vaatleme neist E- vitamiini.

[ Loe edasi ➠ ]

Sport ja mikrotoitained – Osa 1

Me kõik vajame piisavas koguses vitamiine.
Kuid kas teadsite, et sportlastel on 7 vitamiini järele suurenenud vajadus?

Esimeses osas vaatleme neist B1-vitamiini.

[ Loe edasi ➠ ]