Toitumisterapeut

Ülle Hõbemägi

Toitumisterapeut

Kui Eestis saaks õppida dietoloogiks, oleksin karjäärialase kannapöörde teinud juba 17 a tagasi, kui teisel pojal ilmnesid suured terviseprobleemid rinnapiimalt tavatoidule üleminekul, mis jäid tema tervist ja toiduvalikut mõjutama pikkadeks aastateks. Ise pusimise ja lapse intuitiivse tarkuse tulemusel saime umbes viie aastaga põnni tervise tagasi ning söömise peaaegu normaalseks.

Majandusalase kõrghariduse ja 10-aastase pangatöö kogemusega spetsialistina siirdusin lõpuks kümmekond aastat tagasi toitumist õppima kohe, kui erasektoris selline võimalus avanes*.  Tänu Annely Sootsi Tervisekoolile sain kolme aasta jooksul vajaliku vundamendi, et alustada ise toitumisnõustamisalaste konsultatsioonidega.

Pideva täiendõppe tulemusel olen liikunud tervisliku toitumise ja kaalunõustamise juurest edasi krooniliste terviseprobleemidega inimestega tegelemiseni. Minu kliendid on peamiselt kimpus seedehäiretega, naha tervisega  ning on üldiselt väsinud ja stressis. Üha enam otsitakse toitumisest abi ka autoimmuunhaiguste puhul. Kõige raskema grupi moodustavad inimesed, kes läbi ja lõhki uuritud, ühegi diagnoosita, kuid kel piltlikult öeldes kõik halvasti. Õnneks on geneetilised testid ja funktsionaalsed analüüsid eraisikutele juba kättesaadavad ning need on sageli suureks abiks selliste „lahendamatute“ juhtumite puhul.

Düsbiootiline floora, pärmseente ja muude patogeenide ülekasv, normaalsest lekkivam sool, „laisk“ maks, histamiini lagundamisega seotud problemaatika ning kõigest eelnevast johtuda võiv suurenenud  individuaalne toidu-, kodukeemia, keskkonnakemikaalide, kosmeetika jm tundlikkus – kõik see võib kokku anda komplekti, mille tulemusel tekib elukvaliteedi oluline langus. Arstid midagi ei leia ja lõpuks peab inimene leppima diagnoosiga – „Teil on see kõik peas.“ Antidepressant võib probleemistikult terava tipu maha võtta, aga ei ole enamasti piisav, et isetervenemise mehhanisme täielikult toetada. Selleks on vaja kompleksset lähenemist – toit, uni, liikumine, stress. Toitumisspetsialistina jagan hea meelega oma teadmisi ja kogemusi Teie tervisepüüdluste teel.

*Riiklikult ei ole meil siiani rakenduskõrghariduse tasemel toitumisalast õpet, kuigi vajadus spetsialistide järgi on väga suur.