Tuntud Šoti toitumisspetsialist, -kirjanik ja populaarsete toitumisalaste TV saadete juht Dr. Gillian McKeith soovitab peale lõunasööki tekkiva väsimuse vältimiseks süüa eelkõige mõõdukalt ning tervislikult.
Tervislik toit on võimalikult töötlemata puu- ja köögivili, kaunvili ning täisteraviljatooted õigetes vahekordades. B-ja C-vitamiinide rikkad toiduained aitavad organismil efektiivsemalt toidust energiat toota. Oluline on saada mineraalaineid nagu magneesiumi, tsinki ja rauda, mis samuti toetavad energia tootmist. Väga oluline on ka kõigi toitainete piisav kogus organismis üheaegselt, sest ilma teatud vitamiinita ja/või mineraalaineta on energia tootmise protsess häiritud.
Üldiselt peaks sööma puu- ja köögivilju, mis on võimalikult vähe töödeldud. Täisteraviljatooteid, mis on eriti rikkalikud B grupi vitamiinide poolest. Ja kogused on olulised. Alati süüa nii, et raskust ei oleks peal.
Teine tuntud Inglise toitumisterapeut Ian Marber soovitab samuti kombineerida rohkes kogused värskeid puu- ja köögivilju mõõdukas koguses kaun- ja täisteraviljade, väiksemas koguses kala, liha ja piimatoodetega. Eelkõige peab toit olema värske, vähe töödeldud ja õigesti omavahel kombineeritud.
Iani sõnul süües mõõdukas koguses rasvast kala, muna, maitsestamata piimatooteid ning taist liha, mis on samuti B-vitamiini rikkad, aitavad omastada taimsetes produktides olevaid vitamiine ja mineraalaineid paremini. Tervisliku söömise tagab tasakaal taimsete ja loomsete produktide vahel.
Energia tootmist abistavad toiduained
Täisteratooted on eriti head süsivesikute allikad, mis imenduvad verre aeglaselt ja annavad energiat ühtlaselt mitmete tundide jooksul. Peale söömist ei teki väsimust ja hoiab erksana andes energiat aeglaselt, aga vajalikes kogustes. Peale selle maitsevad täisteraviljatooted väga hästi kombineeritult kõige rohelise ja mahlasega, mis võimaldab saada peale B-vitamiinide ka erinevaid vitamiine ja mineraalaineid.
Köögiviljad sisaldavad suurel hulgal erinevaid vitamiine ja mineraalaineid, mis aiatavad kõik organismis energiat toota. Rohelistes köögiviljades nagu brokkoli, spargel, spinat leidub palju magneesiumi ja koensüümi Q10, mis siis aitavadki toota rakutasandil inimesel energiat.
Maguskartulid e bataadid on täis energiavitamiine ja C-vitamiine. Nad eemaldavad mürkained, tasakaalustavad hormoonide ja veresuhkru taset, kindlustades pideva energiavaru.
Kabatšokid aitavad kaasa energiameridiaanide tööle ja tugevdavad seedefunktsiooni.
Oad (mungoad) – annavad suurel hulgal kasulikke aeglaselt imenduvaid süsivesikuid ning aitavad kaasa seedimisele, sest sisaldavad ka hulgaliselt kiudaineid.
Idandid on väga head energiavarude laadijad, sest sisaldavad suures koguses antioksüdante ja suures spektris mikroelemente, vajalikke proteiini, ensüüme ja seedimisele kasulikke kiudaineid.
Nisuoras sisaldab kõige rohkem vitamiine, mineraale ja mikroelemente. See sisaldab 25 korda enam toitaineid, kui kõige valitumad köögiviljad.
Seemned (lina-, päevalille- ja chia seemned) ja pähklid (kreeka, india jne pähklid) sisaldavad suures hulgas kasulikke rasvhappeid nagu oomega-3 ja -6 rasvhappeid, mis aitavad kaasa aju efektiivsele funktsioneerimisele. Samuti on oomega-3 rasvhapped vajalikud energia ja hapniku transpordiprotsessides organismis. Peale selle sisaldavad nad palju vitamiine ja mineraalaineid ning proteiine.
Kaunistuseks sobib hästi petersell, mis sisaldab palju B12- vitamiini ning rohkelt C-vitamiini. Mererohud on suurimad seeditavate mineraalide, aga ka energiat tõstvate B- ja C-vitamiinide allikad.
Kõik värvilised puuviljad annavad palju vitamiine, antioksüdante ja fütotoitaineid, mida kõike on vaja energia tootmiseks organismis. Virsikud on parimad energiat andvad puuviljad, organism omastab neid väga kergesti ja neist saab kohese energiasüsti. Viinamarjade raviväärtus arvatakse seisnevat suures magneesiumisisalduses. Magneesium on vajalik protsessi esimeses staadiumis, mil energia muudetakse glükoosiks.
Autor: Elis Liivo