Kuidas kaasata vanemaid lapsi?

Kui perre sünnib beebi esimese lapsena, pole tal vanemate tähelepanu pärast vaja kuigi palju vaeva näha. Kui see beebi saab ühtäkki aga uue rolli olla pesamuna asemel hoopis suur õde või vend, on tema igapäevaelu pea peale pööratud. Mida tunneb vanem õde või vend? Kuidas kaasata vanemaid lapsi beebi eest hoolitsemisse?

Vanema õe keeruline elu

Tema turvalisse maailma tungib sisse üks väike tegelane, kes võtab kogu vanemate tähelepanu ja saab ebaõiglaselt palju emme lähedust. Ühelt poolt tahaks seda sissetungijat kaissu võtta ja musitada, aga teiselt poolt hoopis näpistaks ja emme kõhtu tagasi saata.

Just selline emotsioonide virrvarr käib üsna sageli meie pere vanema õe rollis oleva lapse sees. Et need tunded temas aga lahustuksid ja ta tunneks ennast oma uues positsioonis sama olulise ja tähtsana kui enne, on kaval teda jõukohastesse beebitoimetustesse kaasata.

Pesamuna toitmine

Kui rinnaga toitmise juures ei saa vanem laps mitte kuidagi kaasa lüüa, siis juba tahkemat toitu saava lapse söömistegevustesse saab kaasata vanemaid lapsi küll. Esialgu olla ikka juures, juhendada ja suunata, aga julgelt lasta õige pea seda tal ka ise proovida.

See on tõeliselt vahva, kuidas vanem laps õpetab suud avama ning seletab, kui oivaliselt see lusika peal olev kraam maitseb. Ise ta muidugi köögivilja- ja lihapüree suurepärasesse maitsesse ei usu, aga beebile räägib ta sellest tõelise innu ja rõõmuga. Samuti saab vanem laps anda peopesal väiksemale toidutükikesi näppudega haaramiseks. Selleks on ideaalsed pehmed köögi- ja puuviljatükikesed, marjad, teraviljapallid ja muud turvalised toidud vastavalt beebi eale.

Kiitust pole kunagi palju

Kõikide nende koostegemiste juures tasub hoolega lapsi kiita. Ühte hea isuga söömise ning teist oma õe või vennakese eest hoolitsemise eest. Lapsele on väga oluline anda teada, et ilma temata ei saaks emme mitte kuidagi hakkama ning tema abi on äärmiselt vajalik.

Tõsi, pärast seesugust laste söömaaega on segadus vaat et kümme korda hullem, kui ema seda üksi oleks teinud. Vanema lapse armastuse tassi täitmise nimel on toidutükid maas ja pudruplärakad riietel seda aga väärt!

 

Loe ka teisi postitusi Kärdi kogemusblogist:

Uute maitsete eluaasta

Ühine hommikusöök – tähtis rutiin ka kõige väiksematele!

Keha pärast sünnitust

Toit näppude vahele!

 

Jälgi meid ka Facebookis ja Instagramis ning saa inspiratsiooni, kuidas enda ja pere tervise eest hoolt kanda!

Kart Jalajas kogemusblogi

Registreeru toitumisnõustamisele