Koolipäeva kiired ampsukad

Palju räägitakse sellest, kui vajalik on muuta laste toitumisharjumusi ning suunata neid tasakaalustatud toitumise ja tervisliku eluviisini. Isegi kui üldjoontes teatakse kuidas peaks, siis praktikas jäädakse selle rakendamisega hätta. Seda eriti vahepalade puhul, mis on enamasti saiakesed, krõpsud ning magustatud joogid.

Kindlasti on meie toiduvalikud mõjutatud paljudest teguritest kuid üheks oluliseks on aeg. Võib tunduda, et tervislikum menüü tähendab tundide viisi kokkamist ning kiire elutempo tõttu ei nähta selleks väga võimalusi. Pikad tööpäevad ja trennid võtavad aja ning soodustavad kiiret näksimist või harjumuspäraste toitude üksluist valikut.

Kiire elutempo ei ole mitte ainult täiskasvanutel, vaid ka koolilastel: mitu päeva nädalas toimuvad trennid, muusikakooli või muude huvialaringide tunnid. Sageli toimub ühel päeval mitu erinevat huvitundi ja nii jooksevad lapsed koolist otse muusikakooli ning pärast veel korvpalli- või tantsutrenni. See tekitab paratamatult küsimuse, millisel hetkel ja mida laps sööma peaks? Mis oleks alternatiiv kiirele tanklaketi lasteeinele või kiirtoidukoha valikule, et tagada lapsele piisav kõhutäis ja päevane energiavaru ning mille kvaliteet ei piirduks küllastatud või transrasvade ning suhkru ja lihtsüsivesikutega?

Pähklid taskusse ja puuvili kotti!

Pähklite ja puuvilja kombineerimine on teada-tuntud soovitus, mis kiirel ajal nälga peletab. Naturaalsed (st röstimata ja maitsestamata) mandlid, sarapuupähklid või mistahes muud pähklid koos puuviljaga tagavad vajaliku koosluse valkudest-rasvadest-süsivesikutest, sisaldades häid taimseid rasvu. Üheks vahepalaks piisab täiesti ühest banaanist või kahest õunast ning 10-15 pähklist.

Toitev smuuti, tervislik võileib või maitsev wrap…

.. on valikud, mis on heaks valikuks neile, kes kooli ja trenni vahepeal kodus jõuavad käia ning ise kergesti valmiva ja maitsva vahepala valmistada saavad. Nii et lapsevanem – õpeta lapsele blenderi kasutamine selgeks ning varu kappi/puuviljakorvi vajalikud toorained.

Ka võileib võib olla täiesti omal kohal, kui seal vahel on lisaks leivamäärdele ka salatilehte, tomatit või kurki ning nt kanaliha. Tavapärased juustu-vorsti võileivad täidavad küll hetkeks kõhu kuid sealt saab rohkelt küllastatud rasvasid ning sõltuvalt vorstist-juustust, ka omajagu soola. Samuti soovitan leivaks valida täisterajahust rukkileiva, mille imendumine on aeglasem ja täistkõhutunne kestab kauem kui röstleiva või –saiaga. Leivale võib panna salatilehti, tomatit, kurki, viilutatud kanafileed või keedetud muna (mille saab vanem eelnevalt ära keeta ja vajadusel äragi koorida ning karbiga külmikusse jätta).

Määrdena võite lapsega koos valmistada ka erinevaid pestosid ja hummuseid. Proovige teha vähema küüslauguga ning laske lastel ise erinevaid maitseid proovida – mine tea, äkki hakkab mõni veel maitsemagi. Pestode, pasteed ning muude määrete kõrvale sobivad hästi just tomat ja mozzarella juustu viilud.

Väga hea vahepalakosutus on ka kama keefiriga, maitsestatud vähese suhkru või meega, mille valmistamisega saab juba ka koolieelik hakkama. Ning lisades sinna juurde pähkleid ja marju rikastate selle toidu toitainete mitmekülgsust veelgi.

Vahepalad karbiga kaasa

Kui on teada, et lapsel on tulemas pikk ja tihe päev, tasuks anda talle head-paremat karbiga kaasa. Selleks sobivad puu- ja köögiviljalõigud kodujuustuga. Miks mitte pakkuda köögiviljade kõrvale dipikastme asemel hummust, lastes lapsel nii erinevate maitsetega tutvuda. Samuti on väga head ise tehtud (toor)batoonikesed, mida on hea suurem kogus ette valmistada ja karbiga (kui toorbatoonid, siis külmikus) säilitada. Nii on lapse vahepalamure mitmeks päevaks lahendatud. Samuti sobib koolikotti mõni smuuti (Pai või mõni kodus valmistatud smuuti).

Kodus võiksid alati olla käepärast erinevaid puuvilju ning tükeldatud köögivilju. Keedetud porgand supis või riivitud kaalikas salatis ei pruugi lapsele meeldida. Palju meelsamini närivad nad neid toorena, valmis viilutatult. Ning kui pärast pikka päeva koju jõudes on kõht tühi, siis on üks väike puu-ja köögiviljavaagen igati omal kohal – nii jäävad ära ehk ka liigsed võileivad, mis enne õhtusööki isu rikuvad.

Kiireteks vahepaladeks sobivad hästi tortilla kana ja läätsedega, kihiline magustoit, viguriga šokolaadipuding ning kodune müslibatoon.

Leidlikke lahendusi!

 

Autor: T.Taimur

Registreeru toitumisnõustamisele