On ju teada, et parim toit ühele beebile on ema rinnapiim. Selle koostis on loodud just tema vajadustest lähtuvalt ning talle täisväärtuslikuks arenguks. Kui kätte jõuab aga aeg selle turvalise toidu juurest liikuda lisatoidu tutvustamise juurde, avaneb beebi jaoks uute maitsete maailm ja elamused alles algavad!
Lisatoidu tutvustamist võib alustada juba neljandal elukuul
Beebi esimesel kuuel elukuul on kõik tema toitainelised vajadused kaetud rinnapiimaga. Siiski, juba neljandast elukuust võib talle vähehaaval tutvustada uusi maitseid. Ikka tasa ja targu, ühel korral päevas, üks maitse korraga. Alustamiseks on turvalised ennekõike köögiviljadest valmistatud püreed, sest puuviljade magus maitse võib last võluda nii, et köögiviljadega ei kipu ta hiljem enam kuigi kergelt sõbrunema.
Ja peab tõdema, et see on üks ütlemata vahva elamus näha neid vahetuid emotsioone ja ilmeid, kui beebi suhu jõuab midagi hoopis muud kui tuttav ja turvaline rinnapiim. Küll oleks huvitav teada, mida ta küll sellistel hetkedel mõtleb?
Siiski tuleb rõhutada, et enne kuuendat elukuud on lisatoidu andmise eesmärk beebit uute maitsetega harjutada, ehk toitu proovitakse vaid veidi lusikaservalt ja sealt kõhtu jõuab minimaalselt (beebi seedesüsteem vajab lisatoiduga harjumiseks veel aega).
Kuues elukuu – aeg alustada söömisega!
Beebi kuuekuuseks saamisel on tema seedesüsteem ja söömisoskused aga piisavalt küpsed, et anda talle juba regulaarselt lisatoitu. Nüüd võiksid kogused olla mõnevõrra suuremad ning ka toidukordi rohkem kui üks. Menüü võiks mitmekesistuda näiteks teraviljaputrude ja puuviljade abil, aga ka mõni väike tükk liha koos köögiviljadega pudruks tambitult on täiesti omal kohal. Kui näiteks meie pere nelja-aastase lapse puhul on mõne köögivilja sööma saamine paras teadus, siis pere kõige noorim liige kahmaks köögiviljapüreesid ka otse kausist ilma lusikata.
Kui mõni suure hoole ja armastusega valmistatud toit lapsele esimesel korral meelepärane ei ole, ei tasu pead norgu lasta. Keele peal olevad maitsenäsad alles arenevad ja kohanevad. Kindlasti tasub seda sama toitu pakkuda ikka veel ja veel ning olla selles osas järjekindel. Teisalt on oluline pakutava lisatoidu mitmekülgsus, et kaetud saaksid kõik beebi toitainelised vajadused.
Kindel on tõsiasi, et mida põnevam ja mitmekülgsem on toiduvalik beebi-ja väikelapse eas, seda paremini areneb tema maitsemeel. Ja just nii kasvab julgus ja avatus proovida uusi maitseid ka vanemas eas.
Jälgi meid ka Facebookis ja Instagramis ning saa inspiratsiooni, kuidas enda ja pere tervise eest hoolt kanda!