toitumisharjumused
Toitumisharjumused suures harjumuste pildis

Igapäevane elu sisaldab endas nii meeleliste kui ka füüsiliste harjumuste jada ning kogumit. Meie esimesed tegevused hommikuti. Millist teed pidi läheme sagedasse sihtkohta? Kuidas kammime ja sätime oma juukseid? Millal ning kuidas oma kohvi või teed joome? Kuidas veedame nädalavahetust? Lõputu nimekiri. Samas on kõik harjumused kokku midagi väga isiklikku ning justkui osa meie identiteedist. Selles suures harjumuste pildis on ka toitumisharjumused: mida, millal ja kuidas sööme? Kuidas toimida siis, kui tekib tundmus, et toitumisharjumused vajavad mistahes füüsilistest ilmingutest tulenevalt muutmist?

Millest alustada?

Raske võib olla tunnetada kõikide oma emotsioonide, võimaluste ja ümbritseva infotulva keskel, mida tegelikult tahame. Üheks võtmeteguriks muutuste protsessis on ära tunnetada: MIDA SA TEGELIKULT TAHAD? Mitte see, mida oleks praegu sobilik ja mõistlik tahta. Või mida teised soovivad, et sa tahaksid.

Kui oled ära tunnetanud, mida sa tegelikult tahad, siis sõnasta enda jaoks: MIKS SEE SULLE OLULINE ON? Päriselt, sügaval enda sees. Kui tabad selle ära, siis saavad hakata toimuma ka muutused. Soovitud muutus saab aja jooksul toimuda, kui see vajadus on sinu enda poolt teadvustatud. Mitte kellegi teise poolt. Nende küsimuste vastustes tundub olevat võti muutuste võimalikkuseks. Tuleb jõuda nende küsimuste küsimiseni ja vastamiseni.

Eelneva endast justkui läbi laskmine, sõnastamine ning sellele häälestumine, on aluseks mistahes muutuste või valikute elluviimisel. Sa lood enda jaoks tähenduse, häälestud ning saad protsessi käigus nende juurde vajadusel tagasi tulla. Toitumisharjumuste puhul on mõistlik alles seejärel liikuda toitumisjuhiste, uue rutiini loomise ning kõige muu taolise juurde.

Ole enda parim sõber!

Elu jooksul kujunenud harjumused on osa meie olemusest. Osaliselt sellest tulenevalt ei olegi mingitest mustritest nii lihtne loobuda. Seda enam, et uusi tervist toetavaid harjumisi oma ellu tuues ei ole üldjoontes tegemist sirgjoonelise meeleoluka sõiduga päikeselisel päeval. Jah, mõni lõik on kindlasti ka selline. Kuid sinna hulka võib vabalt seguneda ka kõike muud. Liigud justkui tsüklis: eufooria-raske-kerge-raske-päris-mõnus-juba. Taolist protsessi varieeruvust ette teades ei ole selle algus hämamist ja ebakindlust tulvil. Samas käivad osaline ebakindlus, küsimused, kõhklused ning sisemine dialoog asja juurde.

Uusi harjumisi kujundades ole enda vastu leebe ja heatahtlik. Enamasti suudame olla mõistvad ja heatahtlikud armastatud lähedase või parima sõbra suhtes, kes enda sõnul milleski eksis. Enda suhtes on meil seda palju keerulisem teha. Oleme oluliselt karmimad ja süüdistused on kerged tulema. Seega oleks protsessi käigus vajalik paralleelselt kogu aeg tegeleda enda häirivate emotsioonidega, mis kerkivad protsessi käigus esile. Selleks puhuks on hea, kui sul on mingid praktikad, viisid ja vahendid, kuidas seda teha. Nende ampluaa on lai ning sobivus väga individuaalne. Tuleb katsetada ja harjutada, et leida enda jaoks toimiv.

Ava see uks!

Toitumisharjumuste puhul saab toitumisnõustaja aidata sind selles, kuidas soovitut saavutada. Koos on lihtsam. Vahel aitab inimest juba see, kui ta asjatundlikus ja heatahtlikus keskkonnas saab oma mõtted kõva häälega välja öelda. Ise neid kuuldes võib olla suund hoopis edulisem, kui neid samu mõtteid peas kedrates. Vahel hoiame kramplikult kinni arvamusest, et küll ma ise saan ja pean saama. Kui taolises olukorras keegi tuleb ning on sinuga selles koos, toob see leevendust ning kergendust. See viib väljakujunenud olukorra hoopis uuele tasandile.

Keeruline on välja tuua kümmet selget ja üheselt mõistetavat sammu, mida on muutuste protsessis ilmtingimata vaja läbi teha. Nagu öeldakse: praktika viib kogemuseni, kogemus viib arusaamiseni. Kui sul on sisemine tunne, et sinu toitumisharjumused vajavad tähelepanu ja muutmist, siis ava see uks. Tee seda ilma ootusteta, hirmuta ja mureta. Halvemaks igal juhul minna ei saa. Kas pole mitte etteaimamatu sisuga teekonnad kõige meeldejäävamad ja tähendusrikkamad? Kui sa ei oota ega eelda kellestki ega millestki midagi, vaid lihtsalt usud parimasse.

Mis on need esimesed sammud toitumise muutmisel, vaata Nutrilligendi blogist.

Registreeru toitumisnõustamisele