Kas tegutsed jätkuvalt oma eesmärgi nimel või oled juba alla andnud?

Uus aasta on käes ning esimene kuu hakkab juba läbigi saama. Kindlasti andsid paljud meist hulganisti uusaastalubadusi, kuna uue aasta algus tundub hea lävepakk oma elu ja harjumuste muutmiseks – olgu siis eesmärgiks kaalunumbri vähendamine, füüsilise vormi parandamine või lihtsalt tervislikuma eluviisiga alustamine. Kas sa tegutsed jätkuvalt oma eesmärgi nimel või oled juba alla andnud?

Järgmine motivatsioonipuhang oma kaal ja tervis käsile võtta võib tulla märtsis-aprillis, siis kui rannahooaeg paistma hakkab. Selline olukord võib ka aastast-aastasse korduma hakata. Lühiajaline ja kiire dieetitamine võib aga hoopistükis negatiivselt mõjuda. Järgnevalt toome välja mõningad punktid, kuidas saavutada hea vorm ning enesetunne nii, et see ka püsiks.

Dieedid ei toimi

Andnud uue aasta alguses lubaduse võtta jaanipäevaks või aasta lõpuks alla mitu head kilo, kiputakse väga pingsalt jälgima mõnda dieeti või lihtsalt teadmatusest oma toitumist liiga piirama. Erinevaid dieete on väga palju, mis kõik lubavad garanteeritud kaalulangust. Enamasti õnnestubki neid jälgides mõni kilo kaalust alla saada. Sõltuvalt dieedist võib aga peagi tüdimus tekkida ning kindlasti on meile tuttavad olukorrad, kus dieedi lõppedes tavapäraselt sööma hakates tulevad kadunud kilod kiiresti koos mõne lisakiloga tagasi. Kiirel kaalulangetamisel on erinevaid varjukülgi, kuid sageli ei mõelda sellele, mille arvelt kilod kadusid. Näljutades (ja liigses energiadefitsiidis) kaotatakse kaalu ka lihaste ning vedeliku arvelt, mida tuleks aga jätkusuutlike tulemuste nimel vältida. Rääkimata sellest, kui paljudest erinevatest ainetest ja vitamiinidest võib meie organismil näljutamise tagajärjel puudus tekkida, mõjutades ka organismi hormonaalsüsteemi tasakaalu. Pidevad isud, meeleolukõikumised, väsimus jms. Spordiga tegelevad inimesed teavad, et kaalunumbrist olulisem on tegelikult rasvaprotsendi vähendamine. Lõppude-lõpuks ei ole oluline vaid kaalunumber vaid ka enesetunne, välimus ning tervis!

Püsiva tulemuse saamiseks tee tervislikust toitumisest elustiil!

Kinkekaart_toitumisnoustamine

Kindlaim viis liigsetest kilodest lahti saamiseks ning normaalkaalus püsimiseks on hakata normaalselt ning täisväärtuslikult sööma. Praktika näitab, et kaalu alandamise ning hoidmisega on sageli kimpus need, kes toituvad väga ühekülgselt või piiravad liigselt oma kaloraaži. Jah, ka liiga vähe süües on võimalik kaalus juurde võtta. Kaalu ja rasvaprotsendi alandamisel on oluline toidukordade regulaarsus, tasakaalustatud valikud, piisav vedeliku tarbimine ning loomulikult ka piisav füüsiline aktiivusus – kasvõi pool tundi päevas.

Alusta kergematest muutustest

Harjumusi muuta on üpris keeruline, mistõttu ei tasuks uusaastalubaduste andmisel seada endale liialt suuri ja kiirelt saavutamist vajavaid eesmärke. Kui sisseviidavad muutused erinevad tavapärasest rutiinist oluliselt ning korraga võetakse ette mitu erinevat eesmärki, siis on väga tõenäoline, et mingil hetkel saab motivatsioon otsa ja püstitatud eesmärkide saavutamisele lüüakse käega. Aasta alguses võib ju tunduda lihtne, et koos aastaarvu muutumisega suudetakse ka ise muutuda, kuid reaalsus on midagi muud. Mida rohkem harjumusi me korraga muuta soovime, seda raskem see on ning seda tõenäolisemalt me ebaõnnestume. Eesmärke ning sihte seada on alati hea aga need peavad olema reaalsed ning võimetekohased täita.

Alusta sellest, et vaatad üle oma praegused harjumused, mis takistavad sul elamast selliselt nagu sa soovid. Vali sealt need, mis tunduvad lihtsamini muudetavamad ning alusta neist. Suuremad eesmärgid on mõistlik jagada väiksemateks ning igale sihile tuleks panna ka tähtaeg, mis tundub realistlik. Võib-olla on selleks nt menüüsse hommikusöögi lisamine, vahepalade sisseharjutamine vms. Selle asemel, et vahetada korraga välja terve senine toidulaud, alusta lihtsamate ja tervislikemaks muudetud retseptidega, lisades uusi retsepte ning toiduaineid menüüsse vähehaaval. Vastasel juhul võib alguses õhinal alustatud kokkamine mõne nädala pärast kas koormavaks või ühekülgseks muutuda.

Selleks, et uuest käitumisest kujuneks harjumus, tuleks teha seda igapäevaselt vähemalt 3-4 nädalat, et see muutuks teatud mõttes automaatseks. Üks harjumus kujundatud, võta ette järgmine! Niimoodi samm-sammult on oluliselt kergem kujundada endale uus ja tervislikum elustiil.

Hoia siht silme ees

On loomulik, et motivatsioon vahepeal kaduma kipub ning kiusatus (või oht) vanasse käitumismustrisse tagasi langeda, suureneb. Sellistel puhkudel keskendu positiivsele tulemusele, mida saavutada soovid ning mõtle, millise emotsiooni loob käega löömine ja loobumine. Kumb tulemus ja emotsioon kaalub teise üles? Uute harjumuste kujundamisel ei tohi lasta end „automaatpiloodil“ edasi liikuda vaid tuleb teha teadlikke valikuid seni, kuni see muutub loomulikuks osaks meie igapäevaelust. Samas ei tohi olla oma harjumuste muutmisel ning eesmärkide seadmisel enda vastu üleliia kriitiline vaid leppida vahepealsete tagasilöökide ning kõrvalekaldumistega. Kuid seda nii, et kõrvalekaldumised ei muutuks harjumuspärasteks. Korra kukkudes tuleb uuesti jalule tõusta.

Tugivõrgustik ja tunnustus

Oluline roll harjumuste muutmisel on ka lähedaste inimeste tugi. Anna oma sõpradele või pereliikmetele teada, et viid oma ellu sisse sinu jaoks olulisi muudatusi ning palu neilt mõistmist ning toetust. Ümbritse end positiivsete ning julgustavate inimestega. Motivatsiooni aitab üleval hoida ka see, kui hindad ja kiidad end väiksemategi saavutatud tulemuste eest. Võib olla on uute harjumuste kujundamine aidanud kaasa parema vormi või enesetunde saavutamisele, tunned end energilisemana vms. Ka see on kiitust väärt!

Mitte kaalunumbri vaid tervise nimel

DalaiLaama

Kujutage ette, et te olete žonglöör, kellel on 4 palli – üks neist on kummist ja teised kolm klaasist. Kummipall on töö – kui see maha kukub, siis põrkab see alati tagasi. Töö ei saa kunagi otsa. Klaaspallid on sinu tervis, perekond, sõbrad. Kukutades maha klaasist palli, siis see mõraneb või puruneb täielikult. See kujundlik näide on hea meeldetuletamaks, mis on elus kõige olulisem ning mille eest peaksime rohkem hoolt kandma. Need on meie perekond, sõbrad ning loomulikult tervis!

Elustiili muutmine on pikaajaline protsess, kus tulemuste saavutamiseks on vajalik nii motiveeriv kui ka hästi läbimõeldud programm. Kui ka sina soovid dieeditamise asemel hoopis SÜÜES terveks ja saledaks, siis soovitame individuaalset toitumisnõustamist. See võimaldab analüüsida hetkemenüüd, kalkuleerida energeetilised ja toitainelised vajadused ning üheskoos püstitada lühi- ja pikaajalised eesmärgid.

 

Autor: Tuuli Taimur

Registreeru toitumisnõustamisele